دموکراسی نوشت 2

چند روز پیش با یکی از مسئولین شهرداری یه شهرستانی جلسه داشتیم.صحبت انتخابات شوراها و تبلیغات بعضا" خنده دار کاندیداها شد.یکی می گفت فلان روز فامیل ما شربت داده.ملت اومدنم بهش گفتن که ما به تو رای میدیم چون شربتت سن ایچ و پودر نیست.مزه ش خیلی خوبه.

یکی می گفت مسئول فرهنگی فلان باشگاه ایرونی تبلیغ کرده: دخترها و پسرها حاج اقا .... آمد.بیاین بهش رای بدین.  توپ تانک فشفشه حاج آقا انتخاب میشه.

این مسئول گفت پدر ما از روزی که شهردار رو شورای شهر انتخاب میکنه در اومده.توی شهرستانا طرف با چند هزار رای انتخاب میشه.یه طایفه بهش رای میدن و تمومه.بعد که سر کار میاد کلی از فامیلاش رو میریزه توی اداره.بعد از یه مدت که میره اینا می مونن نون خور اضافه.الان اداره ما نزدیک 100 نفر کارمند مازاد داره.قبلا" یه بودجه دولتی داشتیم.شهردار هم از طرف دولت انتخاب میشد و اون رو مصرف می کرد.حالا خودمون باید دنبال پول باشیم.

رئیس جان فرمودن که مملکت ایرون یکی رو می خواد مثل رضا خان.مستبد و دیکتاتور باشه اما دلسوز واسه ملت.

توی این مواقع من معمولا" اظهار نظر نمی کنم.جلسه رو برگردوندم به موضوع جلسه.بعدش توی مسیر برگشت داشتم با رئیسمون سر همین موضوع صحبت می کردم.اینکه واقعا" دموکراسی تا چه حدی توی فرهنگ مردم ما جا افتاده؟ تا اونجائیکه ما بهش نیاز داریم به سمتش میریم.اما اونجائی که ما باید بهش عمل کنیم انگار نه انگار.اصولا" اصلا" دموکراسی به درد جهان سومی هایی مثل ما می خوره؟

هرچند که یه آدم خیلی مطلعی گفته که اروپا 200 سال بعد از انقلاب فرانسه به دموکراسی رسید.ماها توی ایرون یه 700 سالی به زمان نیاز داریم.

خدا کنه سر همون 700 سال بهش برسیم.گاوچران

/ 11 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپیده

امیدواریم که بهش برسیم اما تو باور نکن بیستاب جان!

مونس

علیک سلام خواهش میکنم [لبخند] 700 سال کمی زیاده!امیدوارم تا اون موقع باشیم وببینیم[نیشخند]

آمد

خيلي از اين انتخابها بخصوص انتخابهاي ناحيه اي به نوعي انتخاب نيست بلكه هركه روابط بيشتر دارد بنده و منتخب مي شود و اين يك نوع غير دموكراتيك بودن انتخابات هست و بوده .

گلچهره

آقا ماها مملکت دیکتاتوری دوست داریم اصلن

يلدا

سلام منم با نظر رئيستون موافقم ... ايران به افراد جدي و دلسوز مثل كساني در تاريخ چون: اميركبير ،شاه عباس ، رضاخان و....نياز داره تا بتونيم پيشرفت كنيم چون اصولا ملت ما زياد به دموكراسي عادت ندارند و وقتي در اين موقعيت قرار ميگيرند متاسفانه ازش سوءاستفاده ميكنند 700 سال!!!!!! اين كه خيلي نااميد كننده است كه ...!!!!! نميشه يكم تجديد نظر كنيد جناب بيستاب؟!!!

سعیدشرقی

سلام میزان مشارکت در انتخابات شورا ها با اندازه ی شهرها رابطه ی معکوس داره. هرچی شهر کوچکتر باشه تنور انتخابات داغتره.بازار شام و ناهار هم گرمتره.[چشمک]

نازبوی

سلام عزیز ، راستش دموکراسی برقرار کردن در کشورهای جهان سوم جوک خنده داری بیش نیست ! یادمه چند سال پیش یکی از رییس روسای کشورمون سفری به اروپا داشت و وقتی برگشت به تقلید از آنها اعلام کرد از این به بعد ما هم یک هفته تعطیلات زمستانی خواهیم داشت !!! غافل از اینکه اینجا مشرق زمین و بخصوص ایران است .. مردم هزار مشکل دارند که تعطیلی داشتن اصلا به چشم نمی آید !این اقا چه فکر کرده بود ؟ که ما همه ی مشکلاتمون حل شده و فقط مشکل تعطیلات داریم ؟ خوب یادمه که همه در آن زمستان سیاه در منزل ماندیم و به تنها چیزی که فکر نکردیم به تعطیلات رفتن بود !! راستش مشکل ما ضعف مدیریت است .. ما در تمام ابعاد مشکل مدیریتی داریم .. اگر هر سازمانی دارای مدیری مدبر و آگاه و اعلم به وظیفه اش بود ما این همه دزد و توهم گرا نداشتیم که !

نازبوی

در ضمن خدمت دوست عزیزم عرض کنم که نه جانم ! من جز یک نظر از شما نظر دیگری دریافت نکردم .

نازبوی

سلام عزیز .. سرزدم ببینم باز هم دوست فرهیخته ام نوشته ای گذاشته یانه تا شاید این باز هم ازش کش برم !! اما انگار هنوز آپ نشدی ؟[گل]