بالغ نوشت

شنیدن خبرش برام خیلی غیر عادی نبود: محدودیتهای جدید برای خانمها.به خودم گفتم حتما" دوباره مهریه و شیربها و این حرفاست اما وقتی خوندم خبر رو باورم نمیشد.توی مجلس قرار بود طرحی مطرح بشه که توش ازدواج ترویج پیدا می کرد. بندهاش خیلی تکان دهنده بود.خانمهای مجرد نمی تونن جزو هیئت علمی بشن.خانمهای مجرد تا قبل از 39 سالگی برای خروج از کشور نیاز به اذن برادر یا پدر یا عمو یا پدر بزرگشون دارن.این یعنی اینکه اگه یه خانمی از همسرش جدا شده باشه و یا طرف فوت کرده باشه و یه دو سه تا هم بچه برای این بنده خدا باقی گذاشته باشه هم باز فرقی نمی کنه و باید از جد و آبادشون اجازه بگیره برای خروج.چون ظاهرا" هنوز بالغ نشده و عقلش نمی رسه.البت خوشبختانه مثل اینکه اون بندی که مربوط به استخدام هیئت علمی میشد رای نیاورده ولی بقیه ش ... .

البت تشکیل خانواده چیزیه که الان توی دنیا برای مشوقهایی رو کم کم در نظر گرفتن.تو همسایه های خودمونم آذربایجان و اخیرا" روسیه هم کم کم راه برادران چینی رو رفتن و به تشکیل خانواده کمک میکنن.اما با محدودیت؟؟؟؟ یادمه چند سال پیش توی مجلس می خواستن یه طرحی رو به تصویب برسونن که توش دخترها برای ازدواج موقت نیازی به اذن پدر نداشتن.بر حسب اتفاق یه روز یه جایی یکی از نماینده های بسیار معروف رو دیدم.خیلی رک و مستقیم ازش پرسیدم الان اگه یکی بیاد و بگه که من شوهر دخترتم و صیغه ش کردم حالت چطور میشه؟ خودت حاضری این کار رو بکنی؟ اون موقع  اون طرح به تصویب مجلس در نیومد اما حتی فکر این موضوع هم خیلی شرم آور بود.درست یا غلط بودنش رو کاری ندارم اما اینکه مجلس یه مملکتی که این همه توش مشکل داره موج میزنه وقتش رو صرف دخالت توی امور خصوصی مردم بکنه دیگه در نوع خودش نوبره.من نمی دونم چرا این جماعت فکر میکنن که به این وسیله مثلا" جلوی فساد رو می گیرن و ازدواج بیشتر میشه و فرزند و نیروی کار هم همین طور.توی مملکتی که نرخ بیکاری بالای 30% هستش اونم در حالی که قانونش میگه کسی که هفته ای دو ساعت کار میکنه بهش میگن شاغل ملت به چه امیدی برن ازدواج کنن؟ اصلا" مگه مقوله جامعه و فرهنگ چیزیه که میشه با زور اون رو کرد توی کله ملت؟

معمولا" هر فیلمی رو که می بینم اگه صحنه های به یادماندنی داشته باشه برای همیشه میره توی ذهنم. اواخر فیلم شجاع دل یه جایی هست که مل گیبسون از طرف اسکاتلندی ها در جنگ استقلال با دو تا شوالیه انگلیسی می جنگه.وقتی اولی رو به زمین میزنه و میره کلاه خودش رو برداره که ببینه کیه یهو شوکه میشه.رقیبش تو جبهه دشمن کسی نبود جز پرنس اسکاتلند.یعنی همون کشوری که این داشت به خاطرش جونش رو از دست می داد.طوری مستاصل میشینه روی زمین و نگاه میکنه به دوربین که آدم با تمام وجود عمق پوچ بودن رو حس میکنه.منم وقتی متوجه شدم که نمایندگان زن مجلس از این طرح دفاع کردن بهت زده شدم.درست مثل وقتی که یک زن اومد توی تلویزیون و از طرح حمایت از خانواده دفاع کرد. طرحی که توش به مرد اجازه می داد خلاف قوانین شرعی بدون رضایت زنش با حکم دادگاه بره و یه زن دیگه بگیره.البت قول میده که عدالت رو رعایت کنه.غافل از اینکه شرط ورود به اون دادگاه جا گذاشتن عدالت پشت درهای بزرگ و ستبر دادگاهه.خدا خدا می کردم که اولین نفری که این کار رو بکنه شوهر همین خانم باشه.

پ ن (1): طبق نظر بسیار از مراجع تقلید و علما دختر جوانی که خود بفهمه و بالغه باشه حتی برای ازدواج هم نیازی به اذن پدر نداره.اونوقت این جماعت تصویب میکنن که عقل زنان تا نزدیک 40 سالگی ناقصه.من که سرگیجه گرفتم اگه این جوریه پس چه اصراریه که زنها تو سن جوونی برن خونه شوهر و چرا نسخه می پیچن که زن باید چند سال از مرد کوچیکتر باشه تا ازدواج خوبی داشته باشن؟مگه نه اینکه اینا تا اون موقع ناقص العقلن ؟ پس چرا میخواین مردها رو بدبخت کنین؟ ولشون کنین. اصلا" کسی که صلاح خودش رو تا 40 سالگی نمی فهمه چطور می خواد شوهر و بچه هاش رو اداره کنه؟

/ 34 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رویا

بیستاب جان دختری که ازدواج نکرده بعد از 18 سالگی نیاز به اجازه ی خروج از پدر نداره ولی زن متاهل بعد از ازدواج اجازه ی همسر رو میخواد..هر سنی باشه.. یعنی من وقتی میخواستم برم مالزی اصلا اجازه خروج نمی خواستم ... سلام. این جواب یکی از کامنتای اینجا..

دامون

هرچی بلا و قانون های من درآوردی از اسلام من درآوردی حال حاضر ایران میبینیم تقصیر خودمونه ولاغیر

زهره

حالا چرا برات عجیبه که خانم ها تو مجلس... ول کن بیخیال. اخه مگر ما خیلی ها رو انتخاب نکردیم و ازشون دفاع نکردیم که بلانصبت شما هر خری میفهمید دشمن ما هستم. بگذریم فقط از اون سوال که از نماینده پرسیدی خوشم اومد. شاید همون باعث شد که رای ندن بهش. در ضمن لطف کن این البته رو ننویس البت. همینجوری محض رضای زهره

زهره

ببخشید منظورم بلانسبت بود

پرشکوه

شب عاشقان بیدل چه شبی دراز باشد, تو بیا کز اول شب در صبح باز باشد یلدا مبارک

کهکشان

اول اینکه اقا خالی میبندی 91 سالته. دوم اینکه از ماست که برماست.اقا من واسه کمپین یک میلیون امضایی فمنیسم امضا جمع میکردم بعضی خانما میگفتن ول کن بابا.[قهر].وبلاگ نویس 91 ساله عزیز ما درسرزمینی هستیم پرگذشته اما بی اینده.

شبنم

سلام و سپاس فراوان ...

سعید شرقی

آقا تو هم که من رو یاد پرنس اسکاتلند انداختی!! تو دیگه چرا به حق آقایون ظلم می کنی!!؟ این خانم ها اگه مجلس به داد ما نرسه به زودی پوست همه ی ما رو می کنن و توش کاه می کنن! یکم از این زاویه نگاه کن اخوی!![نیشخند]

لیلی سا

هییییییییییییییییییی وایییییییییییییییییییییییییییییی.....یعنی تصویب شد؟!!!!!!!!!!!!!!!! من برم خودمو دار بزنم بهتره...........والللللللللللو!!!!!!!

بشر

به خاطر اینکه زنها مسئول مستقیم بدون اراده بودن مردها هستن و بس. این الان یعنی جی؟