تحصیلات نوشت (2)

اول دبیرستان: 

                                                                                                                                 از همون روز ثبت نام به مشکل خوردم.داشتم آواز میخوندم که مدیر اومد و گیر داد بهم.اگه پدرم نبود عمرا" ثبت نامم نمیکرد.یه جمله روی پرونده م نوشت که تا روزی که رفتم تحویل بگیرمش مونده بود: عادت به زمزمه کردن دارد.رفتم به یه دبیرستان دیگه.جائی که هیچ کس منو نمی شناخت.تازه ساز بود و دو سه هفته به تعطیلی خوردیم اولش.بعدش شروع کردیم به نظام جدید خوندن.ترمی بود و مام کلی عقب افتادیم. یکی از وحشتناکترین دوران تحصیلیم.راه افتادن مجدد و برقراری فوتبال مجدد.چون ازخونه مون دور بود دیگه کسی حتی سراغمم نمی گرفت. اخت شدن خیلی آسون با گنگها.                                                                       

دوم دبیرستان: 

                                                                                                                              وارد شدن به رشته ی ریاضی و فیزیک.چیزی که برای اولین بار در فامیلمون رخ داد.بابت نمره ی بی خودی ریاضی 1 دبیرستانم که باعث شد بیام رشته ی ریاضی تا آخر عمرم مدیون دبیرشم.همه چی خوب پیش می رفت که یه دفعه یه بلای آسمانی اومد و شد ناظممون.بدترین اتفاق ممکن.ناظم سابق برادر بزرگم توی بدترین دبیرستان تهرون.ترم اول که ازم پرسید کتمان کردم قضیه رو گفتم نمی شناسمش.اما ترم دوم که یک حیوان به اسم معلوم پرورشی هر چی عقده از کودکیش داشت رو سرم خالی کرد و به مدت چند دقیقه تو سر و صورتم می زد و باعث شد که شبش به مادرم بگم و اونم فردا بیاد و کاری کنه که طرف به دست بوسی پدرم بره(البته به جای من) هر چی رشته بودم پنبه شد.ناظم که صدای فریاد یه خانم رو شنیده بود که داره دفتر مدیر مدرسه رو خراب می کنه اومده بود ببینه چی شده  که یهو مادرم رو می شناسه. آشنایی که میده مادرم سیاستمدارم یهو می زنه تو فاز همکار بودن و اینکه به حراست میگم و این حرفا.یادمه وقتی منو صدا کردن که برم دفتر تمام دبیرستان جمع شده بودن و بی خیال فوتبال شده بودن.و این یعنی یه موضوع خیلی مهم.رفتم تو با همون لباسهای غرق در خون دیروزم.مادرم به مدیرمون گفت: شما رو وقتی 25 سال پیش تربیت می کردم قرار بود اینجوری از بچه ی من مواظبت کنین؟ من شماها رو اینطوری بزرگتون کردم؟ مدیرمون شرمنده شد اما تشر زد که چرا به آقای ... بی احترامی کردی؟ یه لحظه نگاه به مادر کافی بود که رمز چشمک ریزش رو بفهمم. رک گفتم که آقای ... بهم گفته جونور دو پا پدرت رو در میارم.منم پدرم رو خیلی دوست دارم.مدیرمون گفت خوب تو چی جواب دادی؟ من با خنده: مگه شما چهار تا پا دارین؟ بیچاره مدیر مونده بود چی بگه.خودشم خنده ش گرفته بود.معلم بنده خدا که بعدا" فهمیدم در حال تلمذ تو حوزه هم بوده و چرا این همه عذرخواهی می کرد و نمی خواست کار به جاهای باریک بکشه یهو قاطی کرد و گفت: بابا این خونای رو لباسش مال منه نه اون.الان اعتراف میکنم که راست می گفت.بند ساعتش رو کشیدم که پاره بشه. نگو پین ساعتش رفت تودستش. اونم که از حال انسانی خارج شده بود و فقط می زد حالیش نبود که این لباس من عنقریب پیراهن عثمان خواهد شد.ورود ناظم جدید باعث شد من دوباره انظباطم به زیر 15 بیاد مگر به شرط کچل کردن.منم هر وقت می دیدم اوضاع بقیه نمره هام خوب نیست سه سوت کچل می کردم.برای اولین بار متوجه شدم که هنگام راه رفتن روی دیوار مدرسه به قصد فرار کیف آدم نباید دستش باشه وگرنه تابلو میشه که نرفته توپ بیاره!!!!!!!!!!!

سوم دبیرستان:  

                                                                                                                              کم کم سنگینی چیزی به اسم کنکور رو حس کردم.اما کماکان زندگی شیرین بود.در این سال یه افتخار دیگه هم به افتخاراتم افزوده شد.برای اولین بار توی طایفه مون یه نفر رو بازداشت کردن و یه نصفه روزی تو کلانتری بود.حالا اون شخص شخیص کی بود؟ برادر بزرگم؟ تعجب نه .برادر کوچیکم؟ تعجب نه.خیلی بچه تر از این حرفا بود.گزینه ی 3 درسته. چشمکخودم. از خود راضی به جرم مسخره کردن یه آدم خنده دار که بعدا" فهمیدم سرهنگ نیروی انتظامی بوده.رفقای نزدیک سی ساله یادشونه که قدیم ندیما یه وسیله ای بود به اسم مینی بوس.کاربرد اصلیش این بود که هر از چندگاهی می رفتن یه جایی و جوونا رو می کردن اون تو و می بردنشون کلانتری.باور کنین بدون دلیل خاصی.عصر هم ولشون می کردن.مکان معمول هم جلوی دبیرستانهای دخترانه بود.بیستاب جان یه روز در هنگام خوندن تیتر مجلات ورزشی با رفقاش دید که یه بنده خدایی دنبال یکی کرد و بهش نرسید.هرهر با رفقاش شروع کردن به یارو خندیدن. یارو که برگشت توی مینی بوس رفت و بهش گیر داد که داداش این مینی بوستون الدورادو نمیره؟(توضیح اینکه الدورادو اسم یه مکان تاریخی تو یه کارتون بود که یه عقاب طلایی هم داشت توش).طرف هم که کلی دمق بود اومد پائین و بیستاب رو که هیچ، هر چی جوون اون کنارا بود رو کرد توی مینی بوس و با خودش برد. کاری که تونستم بکنم این بود که کارت دانش آموزیم رو از شیشه پرت کنم بیرون.از شانس چند تا ازخلافکارای مدرسه که همه ش تو مدرسه چاقو داشتن رو سوار کردن و ما با دو چشممون دیدیم که عین بچه کوچولوها زدن زیر گریه.تو اون بازداشتگاه بود که فهمیدم چرا همه ش تو زندونا آواز می خونن.منم که عاشق سیاوش قمیشی بودم با چند نفر زدیم زیر آواز و پرنده های قفسی رو که تازه اومده بود شروع کردیم به خوندن. جواب هم معلوم بود.یه سرباز اومد با یه شیلینگ بلند و یه دو دقیقه ای آب رو گرفت رو همه ی بازداشتیا.یکی هم که سر و کله ش خون خالی بود و نمی دونم چرا اونجا بود یهو شاکی شد و گیر داد به ما محصلا.خلاف ملافای مدرسه رو شیر کردم و یارو رو سر جاش نشوندیم.القصه که شب که پدرم اومد دنبالم مجبور شدم که راستش رو بگم: ما داشتیم روزنامه می خوندیم.یه پسره با یه درجه داری فحش داد یارو عصبانی شد و همه رو سوار کرد.افسر نگهبان با تندی پرسید: کدومشون بودن.اگه الان بگی همه تون رو آزاد می کنم.اونجا بود که من از ژن خدادادی مادر جان حسن استفاده رو کردم و گفتم: همونی که دو سه ساعت پیش بردن.طرف یهویی زل زد تو چشم و گفت: کدومشون؟ منم مشخصات اون بنده خدایی رو دادم که زودتر از ما اومده بودن دنبالش و همه شماره های خونه مون رو توی یه کاغذ نوشته بودیم و بهش داده بودیم که به اولیای دممون زنگ بزنه. بنده خدا افسر که پدر من رو دیده بود و توضیحات یه پسر ساده رو هم شنیده بود و فهمیده بود که حق با گل پسر حاج آقاست بی خیال شد و بابت این قضیه عذرخواهی هم کرد.پدر هم خیلی با سوز  به یارو گفت:پسرم من تا حالا پام تو کلانتری باز نشده بود.این خدانشناسی که این شر رو راه انداخته و پای من رو به اینجا باز کرد رو با اون سرهنگی که بچه ی منو بدون دلیل آورد اینجا و مادرش رو داره سکته میده رو هیچ وقت ازشون نمی گذرم.اخیرا" رفتم پیش ددی و اعتراف کردم که اون خدانشناس من بودم خجالت.ایشون هم فرمودن: تو دیگه اژدها شدی. اشکال نداره. دنیای زندونی دیفاله.

فرداش که رفتم مدرسه تو شیفت صبح که مال بچه های ریاضی بود همه جمع شده بودن دورم و داشتیم لات و لوتای بعد از ظهری رو مسخره می کردیم.ظهر که شد بی خیال فوتبال شدم و رفتم دم کلاس امام لاتها و خدای لاتهای دبیرستان.اینها دو تا شخصیت بی نظیر بودن که چون 10 نفری می ریختن رو سر یکی فکر میکردن خیلی قلدرن.همین که منو دیدن شروع کردن به ماچ و بوس و این حرفا.خدا می گفت: اینجوری نیگاش نکنین پیزوریه، جرات داره اندازه ی طیب. عین خیالش نبود که گرفتنش.مام زدیم رو دنده که بابا این حرفا چیه؟ ما شاگرد شمائیم و پشتمون به شما گرم بود که هوا ماها رو داری.دیگه میونه مون خوب شد و داورا وسط بازیا بی خودی به نفع بعد ظهریا نمی گرفتن.یکیشون خیلی با حال پرسید: ببینم از اون قضیه ی تو مینی بوس که کسی خبر دار نشده؟ منم زدم تو اون راه و گفتم: آخه ... این کلک از کجا به مغزت رسید که اشک تمساح بریزی؟ حیف که نگرفت.دیگه تا آخرین روز تحصیلم تو اون دبیستان کارم حل بود.

برای اولین بار تو زندگیم یه درسی رو افتادم.درست ترم آخر. ددی جان همه رو جمع کرده بود که شیرینی فارع التحصیلی پسر درس خونش رو بده که یهو فهمید که پسرش دو تا درس رو افتاده.این برای هیچ کسی که من رو می شناخت قابل باور نبود اما حقیقت بود.تقصیر منم نبود.یه سری الاغ که تو یه شهری مدرسه ی اختصاصی بچه های اساتید دانشگاه رو اداره می کردن یه سری سئوال طرح کرده بودن که مخصوص اونها بود و ماها هر چی دقت می کردیم حتی سئوال رو هم نمی فهمیدم.هرچی بعدش زور زدن و سئوال حذف کردن و نمره پخش کردن درست نشد که نشد.کلا" 4-5 نفر تو دبیرستانمون مهر قبولی خرداد خورد تو دیپلمشون.به جاش تو مرداد رفتن از کتاب ریاضی اول دبستان سئوال طرح کردن که همه قبول بشن.

پیش دانشگاهی

                                                                                                                               آدم بد شانس به کسی میگن که تا قبل از ورودش به پیش دانشگاهی بچه های نظام جدید مستقیم می رفتن دانشگاه(به خاطر نبودن کنکور براشون) اما وقتی به اون رسید خود پیش دانشگاهی هم کنکور دار شد.سال بعدش هم کنکور پیش دانشگاهی رو برداشتن.

بازگشت مجدد به مدرسه قدیم برادر بزرگترم.خوشبختانه از اونجائیکه ایشون سالها بود رفته بودن دانشگاه دیگه کسی اونو به یاد نمی آورد.من فارغ البال درسم رو خوندم.در حالی که همه چیز خوب پیش مرفت یهو یه مدیر آوردن برامون که با اورکت سپاهی ها می اومد مدرسه.واضح بود که ایشون انتظار نداشت که توی مدرسه برای چهارشنبه سوری یه ترقه هم بترکه و کسی بخنده و از این حرفا.فشار بسیار زیادی که به بچه ها آورد باعث یه چیز شد: به کار بردن وسیله ای به نام دینامیت که تازه مد شده بود.یه روز ظهر یه نفر که نفهمیدیم کیه وقتی ایشون تو اتاقش نبود باعث شده بود شیشه ها و پرده ها و مونیتور روی میز و کلا" هر چی تو اتاقش بود یه یادگاری بخوره. دمش گرم هر کی بود.این کارش باعث شد رنگ طرف از ترس بپره.باور کنین رنگ مثل گچش هنوز تو یادمه.دیگه بعد از عید سعی کرد اونورا پیداش نشه.یه ماه بیشترنبود دیگه.همه معلمها قبل از عید درس رو تموم کرده بودن.همه ش هم تکراری بود. یه بار بدجور به خنسی خوردم.رفته بودیم فینال یه مسابقاتی.اونا می دونستن ما شیفت صبحیم انداختن قبل از ظهر بازی رو که نرسیم ما.من وضع حمل خواهرم رو کردم بهونه و تمام ناظم و معلم و مدیر رو خر کردم که برم.همه اومدین الا یه نفر.در حالی که منتظرش بودیم که بیاد یهو مدیر جلوم سبز شد.همه رو ول کرد و یقه ی منو گرفت که وسط ساعت چه غلطی می کنی اینجا؟ کار داشت به جاهای باریک و زنگ به خونه می رسید که ناظم بنده خدامون اومد و پا درمیونی کرد.هی می گفت: به خاطر یه مساله غیر قابل  ذکر منو رو گول زدن.اما جوونون.                                                                                                           

در حالی که هیچ بنی بشری فکر نمی کرد علیرغم میل باطنیم وقتی 18 سالم بود کنکور قبول شدم و با فشار خانواده م مجبور شدم برم توی تحصیلات تکمیلی.کاری که از لحاظ تحصیلی اشتباه بود اما از لحاظ پیشرفت زندگیم کار درستی بود و من به خاطرش همیشه به خونواده م مدیونم.

خواهش می کنم فقط از اون دوران نپرسید که شدیدا" شلمنده مخجالت

/ 81 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترنم

یووووووووووووووهوووووووووووووووووو[نیشخند] سلااااااااااااااااااااام خوبی دوست جان؟؟[قلب] صبح بخیر[بغل]

ترنم

می بینم که جلد چهارم سوتی های هیچکس هم رفت زیر چاپ[قهقهه]

ترنم

دعا می کنم همه چی زودی روبراه شه[لبخند]

ترنم

البته گفته باشمااااااااااااااااا اینا باعث نمیشه تو خاطرات یونی رو نگی[نیشخند]

بهار

[فرشته][تماس]

ستوده

بدو خاطرات یونی رو بنویس تا هیچی نگفتم بهتاااااااااااااا[منتظر]

گلچهره

من که یه هفته اس هیچی جز آبمیوه نمیتونم بخورم مگه اینکه تو یه سوپ و کباب برگی به ما بدی این ویروسا شرشونو بکّنن. حالا واقعا به سلامتی اوکی شد؟ قبول کرددددددددددد؟ مبارکه؟ آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآره؟؟ [هورا][هورا][هورا]

گلچهره

[گل][گل][گل][گل] اگه اوکی شده باشه.....[رویا][رویا][رویا]

بهار

بحد پیش دانشگاهی چی شد؟؟؟؟[نیشخند]من همیشه واسه دوستام اینا کروکی میکشم واسه شما هم دارم میکشم خوفه؟؟؟[هورا]تا حد اخر دور از جون بحد 100سالگی[زبان] راستی چراااااااااااااانمیای وبلاگم[عصبانی] بدووووووووووووووووووو ب ه ا ر منتظرته[گل][قلب][شوخی][ماچ]

ماهی

ماجراهایی داشتی ها، ماجراهای منم تو دبیرستان زیاده، به هوس افتادم بنویسم مخصوصا جریان فرارمو[نیشخند] اون ماجرای وضع حمل خواهرت الکی بود؟ الدورادو هم یادمه! چقدر هم سانسورش کردن!!!!